WannaCry Zararlı Yazılımı Hakkında Önemli Duyuru

Sayın Akademik ve İdari Personelimiz,

Son günlerde tüm dünya genelinde etkili olan WannaCry zararlı yazılımından korunmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınmakta olup tüm çalışanlarımızın da aşağıdaki önlemleri alması gerekmektedir.

1) Güvenilmeyen veya bilinmeyen kaynaklardan gelen ve phishing (oltalama) adı verilen kimlik avına yönelik e-postalara karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Bu tarz e-postalar içerisinde geçen bağlantılara tıklanmamalı ve ekte bulunan dosyalar açılmamalıdır. Şüpheli görülen e-postalar Bilgi İşlem Daire Başkanlığına bildirilmelidir.

2) Bilgisayarlarda Windows işletim sistemi güncellemelerinin yapılması (Full Windows Update) veya hızlı bir şekilde aşağıdaki linkten söz konusu güvenlik açığını kapatan güncellemenin yüklenmesi gerekmektedir.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx

3) Bu tarz yeni zararlı yazılımlara karşı koruma sağlayabilmek için bilgisayarlarda kurumumuz bünyesinde kullanılmakta olan lisanslı anti-virüs yazılımının kurulu olması gerekmektedir.

Not: Windows Update ve Anti-Virüs kurulumu ile ilgili işlemler için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Teknik Servis Biriminden (Dahili: 1118) destek alabilirsiniz.

Başa Dön